krokodylek

Krokodyle to gady wodne, które zaliczamy do najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Istniały już ponad osiemdziesiąt milionów lat temu i choć trudno w to uwierzyć, są najbliżej spokrewnione z ptakami. Są również jedynymi archozaurami, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Oto kilka ciekawostek na temat krokodyli.

1. Istnieją na świecie dwadzieścia trzy gatunki krokodyli. Najmniejszy z nich to kajman karłowaty, który osiąga około 1,5 metra długości, z kolei największe osobniki pośród innych gatunków krokodyli osiągają nawet ponad 6metrów długości. Największymi i najcięższymi gadami na świecie są krokodyle słonowodne, które często ważą ponad tonę.

 

2. Przyjęło się, że mięśnie szczęki krokodyli są wyjątkowo silne, jednak nie jest to do końca prawdą. Mit powstał, kiedy krokodyle zaczęły być wykorzystywane w sztuczkach cyrkowych. W rzeczywistości dorosły człowiek, gdyby przytrzymał pysk krokodyla własnymi rękami, z pewnością dałby radę powstrzymać go przed rozwarciem szczęki.

3. Tak, jak większość gadów, krokodyle należą do zwierząt zimnokrwistych. Temperatura ich ciała zmienia się pod wpływem otoczenia.

4. Określenie “krokodyle łzy” odnosi się do tego, że krokodyle łzawią, kiedy podczas jedzenia połkną za dużo powietrza, a ono wejdzie w kontakt z gruczołami produkującymi łzy. Kiedyś wierzono, że krokodyl płacze nad swoją ofiarą w trakcie konsumpcji, a dziś określenie to jest synonimem nieszczerych łez.

5. Krokodyle żywią się skorupiakami, rybami, ssakami i mięczakami. Jeśli jednak na jakiś czas zabraknie jedzenia, nie stanowi to dla krokodyla wielkiego problemu. Dzięki pozostawaniu w bezruchu krokodyle magazynują bardzo dużo energii, a po sycącym posiłku mogą nie jeść nawet przez trzy lata.

6. Najcięższy zważony krokodyl ważył niemal dwie tony. Zazwyczaj jednak dorosłe osobniki ważą około pięciuset kilogramów.

7. Krokodyle mogą żyć nawet sto lat. To znaczy, że najstarsze osobniki żyjące dzisiaj urodziły się kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej, przeżyły dwudziestolecie międzywojenne i drugą wojnę światową, a następnie kolejne dekady aż do dnia dzisiejszego.

8. Chociaż światowa kinematografia przyzwyczaiła nas do myśli, że krokodyle są niezwykle niebezpieczne dla ludzi, istnieje tylko osiem gatunków, którym zdarzyło się zjeść człowieka. Na tym polu prowadzi krokodyl nilowy, choć krokodyle kubańskie również uchodzą za wyjątkowo niebezpieczne i agresywne.

9. Płeć krokodyla jest zależna od temperatury, w jakiej leżały jaja. Wyższa temperatura prowadzi do narodzin samca, a niższa do narodzin samicy.

10. Jednym z gatunków krokodyli jest gawial gangesowy, który w hinduizmie jest poświęcony bogu Wisznu. Gatunek ten osiąga do siedmiu metrów długości i występuje na terenie Pakistanu, Nepalu oraz Indii.

11. Krokodyle opiekują się swoimi młodymi, co jest bardzo wyjątkowym zachowaniem pośród gadów. Jaja składane są w wykopanej dziurze, a następnie zakopane i zakryte specjalnie stworzonym kopcem.

12. Samice krokodyla składają od dziesięciu do sześćdziesięciu jaj na raz, z których po kilkudziesięciu dniach wylęgają się młode. Młody krokodyl ma mniej więcej od osiemnastu do dwudziestu pięciu centymetrów długości.

13. Na lądzie krokodyle poruszają się raczej powoli, jednak w wodzie zyskują na prędkości. Zwierzęta te znane są z tego, że doskonale pływają i to właśnie w wodzie mają największą przewagę nad swoimi ofiarami.

14. Krokodyle mają najsilniejsze szczęki pośród wszystkich zwierząt żyjących na świecie. Krokodyl różańcowy charakteryzuje się siłą ugryzienia o wartości 260 kilogramów na centymetr kwadratowy.

15. Krokodyle żyjące na wolności zapewniają swoim ofiarom wyjątkowo brutalną śmierć. Złapane stworzenie jest miażdżone przez silne szczęki, a następnie połykane w całości i powoli trawione. Dzieje się tak, ponieważ krokodyle nie potrafią gryźć i przeżuwać.

16. Krokodyle są mięsożercami i odżywiają się wyłącznie mięsem, rybami i skorupiakami. W niewoli karmione są zabitymi dla nich małymi zwierzętami.

17. Krokodyl kubański jest zdolny do wysokiego chodu. W trakcie marszu jego nogi ustawiane są prawie pionowo, co niemal nie zdarza się wśród gadów. Dzięki długim nogom krokodyle kubańskie są szalenie zwinne na lądzie, a nawet zdolne do skakania.

18. Szczęki niektórych krokodyli są tak silne, że mogą bez problemu zmiażdżyć skorupę żółwia.

19. Ciało krokodyla pokrywa zrogowaciała i gruba skóra, która produkuje specjalną wydzielinę uniemożliwiającą przyklejania się błota do ciała. Warto również podkreślić, że układ odpornościowy krokodyla działa bardzo szybko, a wszelkie rany goją się w ciągu kilku dni.

20. Farmy krokodyli były pierwotnie zakładane, aby pozyskiwać ich niezwykle cenną skórę, wykorzystywaną do produkcji galanterii. Dziś jednak każda cześć ciała krokodyla znajduje jakieś zastosowanie. Jego mięso jest jadalne, a różnym częściom ciała i organom przypisuje się silne właściwości lecznicze. W Azji Wschodniej dużym powodzeniem cieszy się woreczek żółciowy krokodyli.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl